İyon sütun başlıkları

MÖ.1000 yıllarında yaşayan  iyonyalılar  yaşadığı yere iyonya adını vermişlerdir. Ve bu topraklar üzerine 12 farklı şehir inşa etmişlerdir. Halkına sağladığı adalet sayesinde büyük bir devlet olmayı başarmış olan iyonyalılar, bu gelişmişlikleri sayesinde bir çok eser yapmışlardır.

İyonyalıların iyonya üzerine kurmuş oldukları şehirler şunlardır : Efes,Selçuk Kolofon, Milet, Myus, Priene, Lebedus, Erthrae, Klazomensa, Phokaia (Foça), Smyrna (İzmir) ile Khios (Sakız) şehirlerinden oluşmaktadır. Daha sonra lidyalıların istilası ve lidyalıların persler ile arasındaki savaşlar sonucu bir çok şehir ağır hasarlar görmüştür. İyon nizamı grek nizamı ve dor nizamından sonra ortaya çıkmıştır. İyon nizamının en karesteristlik niamı şüphesiz sütunlardır. İyon tapınak sütunları ince ve uzundur, bir alt kaide üzerine yükselmekte ve kıvrımlı başlıklar (Günümüzde boynuzlu başlık olarakta tabir edilir.) taşımaktadır.

İyonlar mimarlıkta çok ilerlemişlerdi, iyonya mimarlığının şaheserleri Efes’teki Artemiz tapınağı ve Samsun’da bulunan Hera tapınağıdır.

Bizde iyon miamrisinden esinlenmiş iyon sütun başlıklarının imalatını yapmaktayız. Ürünlerim sizlere iyonya zamanındaymıl gibi hissettirecek.

Hizmetlerimiz :

Her boyda ve çapta iyon başlık modelleri üretmekteyiz.

Polyester kalıp veya silikon kalıp iyon başlık modelleri.

Poliüretan iyon sütun başlık modelleri

Prekast fibre beton döküm iyon sütun başlıkları

Cpt polyester döküm iyonik sütun başlık modelleri

Alçı döküm iyonik sütun başlık imalatı.

Bir kaç iyon sütun başlık tasarımını sizlerle paylaşıyoruz.